MASOVÍ ČERVI

Masoví červi - nástraha nebo návnada?
cerv4
Každý rybář zná přesně rozdíl mezi návnadou a nástrahou i když na první pohled by se zdálo, že česky řečeno je to významově téměř stejné. Rozdíl ve smyslu rybářském je však veliký. Nastražit znamená napíchnout na háček, navnadit znamená zakrmit lovné místo, na které by se ryba zdaleka sjela a co nejdéle se pak na zakrmeném místě udržela. Jsou vnadicí směsi, které sice rybu zdálky přilákají, ale neudrží. Ryba za vůní přijede, koukne a pokud nenajde něco co by jí chutnalo jede šmejdit jinam. Jinou směsí naopak rybu spolehlivě udržíte na místě, ale více méně se musíte trefit do jejího přirozeného stanoviště. Vytvořit vnadící směs, která by splňovala oba tyto parametry je opravdu věda. Účinnost a spolehlivost takových směsí se projeví zejména na rybářských soutěžích, kdy sedí vedle sebe mnoho rybářů a ryba si pak vybere opravdu to nejlepší. Není náhodou, že existují směsi na rybářských závodech mnohokrát osvědčené jako např. vnadící směsi Milo, které oba parametry opravdu splňují, stabilně přinášejí rybářům na závodech vítězství a při běžném chytání opravdu maximální zážitek.

Dají se vnadící směsi ještě vylepšit?

Masové červi jako příměs do vnadících směsí byli pro běžné rybáře u nás tabu. Masový červ mohl být použít pouze jako nástraha na háček. Rybářský řád do letošního roku vnadění masovými červi zakazoval. S tím, jak fungují masoví červi ve vnadící směsi měli zkušenosti jen rybáři provozující sportovní rybolov na soutěžní úrovni. Pouze na těchto organizovaných soutěžích bylo vnadění masovými červy umožněno. Dnešní nové předpisy umožňují to, co je běžné v celé Evropě již po mnoho let. Každý rybář se teď může přesvědčit o tom, že se jedná o vnadění opravdu účinné, ale … je potřeba vědět jak na to. Vzít jednoduše kýbl červů a vysypat ho do vody by nebylo správné.

Jak tedy na to? Jaké množství červů použít? Jak vnadit na řece a jak na stojaté vodě? Jak červy dopravit do lovného místa?
cerv3
Nejjednodušší způsob jak vnadit masovými červi je přimíchat je jednoduše do krmení. Ale … červ je živočich velice vrtavý a pohyblivý a dokáže nachystanou vnadící kouli rychle rozbít, pokud jich do ní dáte nepřiměřeně hodně. Může se tedy stát, že hozená koule se už ve vzduchu rozpadne a nedopadne do cíleného místa. Proto je potřeba používat takové směsi, které v sobě mají lepivou složku, která umožní kouli pěkně zatáhnout, aby se v letu nerozbila a ve vodě se pak pomalu nebo rychle rozpouštěla. Do proudné vody je potřeba použít těžkou směs s příměsí hlíny a kamínků, hodně lepivou. Do stojaté vody naopak směs lehčí hodně kalící , pulsující a lehce lepivou. Pokud nemáte přesnou ruku, určitě je dobré k přesnému zakrmení použít prak. Prakem není problém zakrmit až ve vzdálenosti 80 metrů. Na 10 litrů vnadící směsi spolehlivě postačí 0,5 litru červů. Vnadit jen čistými červi by nebylo až tak účinné. Červ se totiž rychle zavrtá do dna a ryba ani neví, že bylo vnaděno. Nejdříve je potřeba rybu přilákat dobrou vnadící směsí. V té potom ryba šťourá a červa si pak vyrýpne i z bahna. Na začátek je dobré pořádně zakrmit většími koulemi a pak postupně přikrmovat. Nebojte se, kapra přikrmováním malými dávkami nevyplašíte. Naopak. Mezi osvědčené vnadící směsi v kombinaci s masovými červi je např. směs Milo Specaial Carpa nebo Milo Special Feeder.

Střílení červů prakem

Vnadění přímo červy tak, že je po špetkách přihazujete do vody má význam zejména při chytání u břehu. Ale platí : všeho s mírou . Dohodit samotné červy do lovného místa rukou na vzdálenost 10 - 15 metrů je však téměř nemožné a proto je dobré použít prak na červy. Je faktem, že tato technika vnadění vyžaduje určitou zručnost.

Lepení červi - italská specialitka

Opravdu specialitkou ve způsobu vnadění masovými červy jsou červi lepení. Jedná se o směs červů s jemnými kamínky - štěrkem zpravidla v poměru 1 : 1 stmelení lepidlem. Tento způsob se používá zejména při lovu v proudné vodě. Vnadící koule vytvořená z lepených červů se pomalu rozpouští a červi se pozvolna uvolňují. Určitě je dobré doplnit tuto specialitu ještě několika koulemi krmení. Ta trhu jsou k dostání speciální lepidla pro lepení červů s kamínky. Oblíbená a jednoduše použitelná jsou lepidla vyrobená na přírodní bázi arabské gumy od firmy Milo. Příprava s tímto lepidlem je velice jednoduchá : červi se smíchají s kamínky a navlhčí se fixírkou. Takto zvlhčené se přiměřeně posypou lepidlem a nechájí se asi 15 minut ustát. Důležité je, aby se lepilo v ploché misce, kde je vrstva červů s kamínky maximálně 5 cm. Po ustátí se dají odlupovat pláty slepených červů, mačkat je do koulí a dopravit do lovného místa. Nenechte se odradit, když se vám poprvé nepodaří vyrobit ideální konzistenci. Odhadnout množství vody na zvlhčování a množství lepidla s ohledem na použití druhu štěrku vyžaduje zkušenost. Aby se nepřilepila ruka postačí ji před uchopením směsi namočit do škrobové moučky. Při lovu na mělké stojaté vodě se červi mohou slepit i bez kamínků.
cerv
Moucha stokrát jinak aneb je libo červík, kukla nebo moucha?

Český název červi je z přírodopisného hlediska název pro označení skupiny živočišných kmenů kam patří např. tasemnice, háďátka, hlísti nebo kroužkovci , k nimž patří žížala. Náš červ, o kterém je řeč, tedy masový červ nebo taky "kostňák" je vlastně jedno z vývojových stádií mouchy masařky. Krásná tlustá blýskavá masařka naklade na maso vajíčka, z nichž se potom vylíhne larva, která roste do určité velikosti a potom se zakuklí. Z kukly pak za nějakou dobu vyletí moucha. "Kostňák" je tzv. odstavená larva, která už nežere. Moucha je pro ryby chutná ve všech svých vývojových stádiích. Téměř všem rybám chutná larva - červ. Čerstvá kukla je také lahůdkou. Kuklící se červ ztuhne, zatáhne se a zezlatoví - to už je kukla, která postupně tmavne až do téměř černé barvy. Čerstvá kukla je těžká a padá ke dnu. Takovou potápivou kuklu je perfektní použít nejen jako nástrahu na háček v kombinaci s masovým červem, ale i jako příměs do vnadící směsi. Stará kukla je však lehoučká - je to moucha sotva k vylétnutí. Pokud byste tyto přimíchali do krmení, kukly by se pozvolna uvolňovaly a vyplavávaly k hladině a zvedaly by rybu ode dna, což je zpravidla nežádoucí. Proto je vždy lepší staré černé kukly do krmení rozmačkat ( receptura mnohokrát ověřená na rybářských závodech).

Červi bílí, červení, žlutí, oranžoví, zelení nebo modří?

Vedle přirozeně bílých červů se na trhu prodávají červi různobarevní. Zpravidla jsou barveni již od prvopočátku svého vývoje, kdy barvivo je přidáváno do masa, které požírají. Ze zkušenosti musím říct, že význam pro rybolov u nás mají červi oranžoví, červení a žlutí . Zejména na řece, kde je bohatá rybí obsádka se vyplatí pohrát si i s barvami. Třeba plotice jednoznačně preferuje červeného červa. Modře nebo zeleně obarvený červ je spíš módní výstřelek a velmi rychle hyne. Ryby však může vydráždit. Na českém trhu se objevují většinou dva druhy červů -tzv. larvy mouchy anglické a larvy mouchy francouzké ( nejedná se o zoologiclé pojmenování). Larva francouzské masařky bývá menší, více sesychá a vadne, ale dlouho vydrží, než se zakuklí. Larva anglické mouchy je větší, rychleji se kuklí a pro rybu je mnohonásobně přitažlivější. Červa lze "vyrobit" i z české masařky. Ale taková výroba má svá nezanedbatelná hygienická úskalí a z finančního hlediska se určitě nevyplatí. Pro účely rybářských závodů se ještě dodávají a používají červi pinkies - malí červíci, larvy specielního druhu mouchy, které ve stadiu larvy vydrží opravdu dlouho.
cerv2
Novinkou na trhu je červ zvaný JUMBO - italský slon.

Velký červ určený specielně jako nástraha pro lov kaprů je u nás opravdu novinkou. Určitě stojí za to jej vyzkoušet, Když funguje v Itáliii, bude určitě fungovat i u nás jak na položenou, tak na plavanou. Nebojte se vyzkoušet to, co je v Evropě běžné. Mnoho našich klasických rybářů bude jistě pochybovat o účinnosti vnadění masovými červi. Klasický český rybolov spočívá v tom, že se nahodí a čeká - někdy hodinu, někdy půlden, den, někdo čeká týdny než přijde záběr od kapra. Věřte, že při správném navnadění nebudete tuhnout čekáním, ale dopřejete si krásný rybářský zážitek. Feedraři používají pro vnadění krmítka na červi. Existují i speciální anglické splávky, které se naplní červy. O tom, že přidávat červi do krmení není blbost, svědčí mnohaleté zkušenosti ze závodního rybolovu. Žádný rybář provozující rybařinu na soutěžní úrovni si nedokáže lov bez masových červů vůbec představit. Prostě se bez nich neobejde. Proč si, vážení rybáři , troufám dávat taková sdělení ? Protože s červy a živými nástrahami a vnadícími směsmi mnoha značek dlouhá léta pracuji. Mám zkušenosti z více jak patnácti mistrovství světa v lovu ryb udicí na plavanou, které jsem absolvovala spolu s manželem. Jako člen realizačního týmu jsem se starala o živé nástrahy, ošetřovala je a chystala. Přesně vím jak fungují, jaká je to zbraň ale i naopak, že všeho moc škodí. Naše družstvo MO ČRS Loštice Milo je několikanásobným vítězem první ligy , Mistrem české republiky a nejúspěšnějším českým družstvem na Mistrovstvích světa v zahraničí. Takže nemějte obavu, všechno, co vím, jsou poznatky získané od pánů rybářů a nejsou to babské tlachy.

Na závěr upozornění:

Mějte na paměti, že červ je neúnavný živočich a vleze všude! Stačí pootevřená krabička a o zábavu máte postaráno ! Červi ve větším množství uchovávejte v suchu v plátěném pytlíku pevně převázaném. Pozor na vlhkost ! Stačí kapka vody, která vám ukápne do nádobky s červy a po jediné vlhké cestičce se červi zákonitě přemístí jinam, kde už je nenajdete.

S přáním mnoha Petrova zdaru
Mgr. Tamara Heidenreichová